19 marca 2023, 11.00-12.30 | Pokaz slajdów

Zimowe przejście górami Polski

Łukasz Supergan

Na pomysł przejścia gór Polski Łukasz Supergan wpadł już dobrych kilka lat temu. Wrócił do niego w samym środku pandemii, gdy podróżowanie poza granice Polski stało się bardzo uciążliwe logistycznie. Tym razem jednak zadecydował, by dokonać tego zimą.

Łukasz stworzył projekt zakładający zimowe przejście górami Polski od Gór Izerskich na zachodzie po Bieszczady na wschodzie. Wyruszył na szlak 4 stycznia w Świeradowie Zdroju, wędrując następnie przez Karkonosze, Góry Krucze, Góry Kamienne, Góry Sowie, Góry Stołowe, Góry Bystrzyckie, masyw Śnieżnika, Góry Złote i Góry Opawskie. Ukończył Główny Szlak Sudecki, kierując się dalej w pasma Beskidów na Podhale, w Beskid Sądecki, Niski i Bieszczady.

Wędrówce towarzyszyły bardzo różnorodne warunki pogodowe, w tym masywne opady śniegu czy silne mrozy, co oznaczało torowanie w głębokim śniegu na ostatnich 200 km szlaku. Po 49 dniach wędrówki i przejściu 1100 km Łukasz stanął na granicy polsko-ukraińskiej w Bieszczadach, finalizując przejście, pierwsze takie w historii.

Łukasz Supergan – organizator wypraw długodystansowych. Przeszedł samotnie i dwukrotnie łuk Karpat, ma za sobą trawers Grenlandii, zimowy i letni trawers Islandii, przejście irańskiego Zagrosu, Alp, Pirenejów, pustyń Biskiego Wschodu. Wspiął się na Pik Lenina i Chan Tengri. Autor 4 książek, ambasador 8a.pl, Cumulus, Deuter i OM System.
www.lukaszsupergan.com

 

Komentowanie jest wyłączone.