3 grudnia 2023, godz. 15.30-17.00 | Pokaz slajdów

Wyprawy na Saharę. Libia, Algieria, Czad, Niger, Mauretania.

Artur Urbański

Czym jest Sahara?
To wielkie przeżycie emocjonalne. Powszechne wyobrażenie jest takie, że na niej nic nie ma. Ale tak nie jest.
Będąc na pustyni każdy z naszych zmysłów jest atakowany czymś wielkim.
Nasz słuch jest atakowany ciszą – najczęściej – ale specyficzną, dzięki której każdy dźwięk jest dobitniejszy, a czas spędzony to właściwie higiena umysłu.
Wzrok – pomimo tego, że Sahara wydaje się być pusta i nudna – absolutnie nie. Ennedi, Tadrart, Tenere, Magatgat, Tarso Kozen to najpiękniejsze rejony świata, księżycowe krajobrazy,
Smak – pomimo tego, że tam niewiele się uprawia i hoduje, to wśród Tuaregów są mistrzowie godni francuskich restauracji.
Nocami, gdy otworzy się oczy i widzi miliard gwiazd, słyszy się ciszę, widzi niesamowite cienie rzucane przez diuny, to się czuje, że to jest magia.
Trudno te emocje i wrażenia opisać tylko słowami.., ale możemy sobie pomóc i poczuć ich ułamek podczas saharyjskiej prezentacji, okraszonej opowieściami Artura Urbańskiego
Autorzy zdjęć: Artur Urbański, Urszula Skorek, Dominik Kruk, Paweł Ziaja, Mirosław Lubarski, Witold Jakubowski

ARTUR URBAŃSKI
Jest historykiem (UJ) specjalizującym się w dziejach starożytnych Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, o bardzo rozległej wiedzy o tych rejonach świata, obdarzony darem ciekawej opowieści. Jest pionierem i najbardziej doświadczonym w Polsce organizatorem wypraw na Saharę.
Prowadzi je od ćwierćwiecza – zorganizował niemal 70, z tego sam prowadził 30. W tym pierwsze turystyczne polskie grupy do Ennedi (Czad), Tibesti (Czad), Magatgat (Libia), Acacus (Libia).
Zorganizował pierwsze (i jak dotąd jedyne) polskie wejście na Emi Koussi – najwyższy szczyt Sahary (3415mnpm; luty 2018, grupę prowadził Dominik Kruk).
Prowadzi firmę organizującą niebanalne wyprawy www.torre.pl

Komentowanie jest wyłączone.