6 grudnia 2014, 18.30 - 20.00 | Pokaz slajdów

IMPRESJE HIMALAJSKIE

Elwira Surdy, Alfred Sosgórnik
fot. Alfred Sosgórnik

fot. Alfred Sosgórnik

fot. Alfred Sosgórnik

fot. Alfred Sosgórnik

„Podróżujemy nie po to by wiedzieć lecz po to by nie wiedzieć, by dosięgnąć czegoś innego niż gładka ulotna powierzchnia rzeczy, by zobaczyć siebie w świetle płynącym skądinąd”.

Impresje himalajskie nie są typową prezentacją podróżniczą, nie relacjonują, nie opisują przebiegu, nie są chronologiczne ani spójne merytorycznie, to czysty subiektywizm, emocja i poznanie. To konieczność przeżywania świata, to zdziwienie, zmierzenie się ze stereotypem, weryfikacja własnych poglądów. To siedem lat podróży do enklaw wolnej kultury tybetańskiej i do sąsiadującej z nią, górską duchowością hinduizmu i sikhizmu.
Na prezentację składają się dwa autorskie filmy: „Trans” i „Mały tybet”, fragmenty filmu „East from the West” oraz ujęcia filmowe i zdjęcia powstałe w trakcie dokumentacji.
„Trans” został zrealizowany w sierpniu, wrześniu i listopadzie 2011 r na terenie północnych Indii i Nepalu. Osią akcji filmu jest interakcja podróżnika z rzeczywistością zastaną i zmiany zachodzące w sposobie postrzegania otoczenia. „Mały Tybet” został zrealizowany w sierpniu i we wrześniu 2013 r w Ladakhu. Realizację poprzedziły trzy lata dokumentacji przeprowadzonej przez Alfreda Sosgórnika w klasztorach Ladakhu, Zanskaru i Spiti.

Elwira Surdy

fot. Alfred Sosgórnik

fot. Alfred Sosgórnik


Operator filmowy, fotograf, dziennikarka TVP.
Udział w wyprawie na Chan Tengri w 2004 zapoczątkował trwającą do dziś pasję podróżniczo- filmową. Zrealizowany tam film „chantengri.com” został wielokrotnie nagrodzony. Kolejne przedsięwzięcia to „Długodystansowiec” reż. Jacek Szarański, „Stan Snu”, „Stan Życia” reż. Alfred Sosgórnik. Na Ukrainie dokumentowała życie Hucułów przedstawione później w filmie „Ja Hucuł” – opowieść z Karpat Wschodnich i „Wesołych Świąt Jura” reż. Danuta Buchczyk . Współtwórczyni filmów „Trans” i „Mały Tybet”.
www.studioblur.net

Alfred Sosgórnik

fot. Elwira Surdy

fot. Elwira Surdy

Marzyciel
Pomysłodawca i organizator wielu przedsięwzięć o ekstremalnym charakterze jak wyprawy na największą turnię skalną Trango Nameless Tower czy narciarsko – wspinaczkowe wyprawy w góry Tien Szan i Kordyliery Peruwiańskie. Autor nowych dróg wspinaczkowych w Himalajach i Andach. Autor fotobloga „Oczami Buddów” i projektu kulturoznawczego „Człowiek w drodze”. Laureat nagrody Kolosy. Autor filmów dokumentalnych, widowisk muzycznych i wideoklipów. Twórca muzyki filmowej.
www.czlowiek-w-drodze.net

Komentowanie jest wyłączone.