Majestatyczny Wielki Kaukaz, jest jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie doszło do tylu wojen a ludzie co chwilę z rąk różnych najeźdźców tracili wszystko. Ktoś kiedyś napisał, że zamiast południków i równoleżników biegły tu linie frontu, które zmieniały się przy mocniejszym powiewie wiatru. To właśnie tutaj ludzie walczyli wiekami z niezwykłą zażartością o wolność i tradycje. Góry, gdzie nadal chrześcijaństwo miesza się z pogaństwem, a honor jest ważniejszy niż życie. Dziś wędrując po Kaukazie można wszędzie znaleźć znaki historii, które natura za każdym razem stara się ukryć pod swoją szatą. To wszystko pamiętają jednak ludzie, którzy wędrują po tych górach, którzy w nich i nimi żyją. Wędrówki kaukaskich plemion, najazdy, ciągłe odbudowy sprawiły, że w Gruzji mieszka ponad 100 narodowości, a jej mieszkańcy bardziej identyfikują się z regionem z którego pochodzą niż z samym krajem.
Zaciekawiona historią plemion kaukaskich postanowiłam iść ich śladami dzieląc z nimi niewygody życia oraz radości z prostych rzeczy doceniając każdy dzień. Zaczynając od Tuszetii, gdzie pasterze opowiedzieli o swych wierzeniach, przez fortyfikacje Chewsuretii, Kistów z Doliny Pankisi aż do Khevi z Kazbekiem drzemiącym nad dolinami. Samotna wędrówka upartej kobiety w męskim świecie górali.
Magdalena Konik
Studentka Katowickiej Szkoły Fotograficznej FOTOEDUKACJA, członek Komisji Fotografii Krajoznawczej przy PTTK w Chorzowie, Członek Grupy Fotograficznej NaTeChwile, pilot wycieczek i przewodnik z kilkunastoletnim doświadczeniem i specjalizacją w Gruzji, Rumunii i Czechach.
Od lipca 2015 związana zawodowo z Gruzją, gdzie przeprowadziła się, by uczyć się reportażu. Publikowała zdjęcia w mediach i prasie polskiej oraz gruzińskiej. Obecnie jako fotoreporter freelancer współpracuje z Georgian Journal i Institute for War and Peace Reporting – Georgia oraz prowadzi bloga migawkizpodrozy.com (facebook.com/migawkizpodrozy), gdzie opisuje i uwiecznia Gruzję z perspektywy mieszkańca