Jadąc z Bangkoku do Polski, pomyśleliśmy, że zahaczymy o Pamir. Akurat szła zima, turystów pewnie mało – w sam raz na przejażdżkę rowerem na wysokości 4000 m n.p.m. Pamir wczesną zimą okazał się być jednym z najbardziej fascynujących miejsc w jakich byliśmy. Pochłonął nas tak bardzo, że chcieliśmy wrócić tam jeszcze raz, ale latem, gdy ludzie nie będą już pochowani w swoich chatach. To był strzał w dziesiątkę. Druga wizyta dała nam zupełnie inne spojrzenie na Pamir – ludzie, ich zwyczaje i kultura po prostu nas zachwyciły. Rozsmakowani w tadżyckiej części Pamiru spoglądaliśmy przez rzekę coraz częściej na jego afgańską stronę. Widok majestatycznych, ośnieżonych szczytów afgańskiego Pamiru nas zahipnotyzował i musieliśmy tam pojechać. Obawy były, bo to w końcu kraj, w którym wg mediów toczy się nieustająca wojna, a każdy biały człowiek jest na celowniku „brodatych z kałachami”. Zdziwienie afgańskich celników na widok turystów na rowerach było tak duże, że wzięliśmy to za dobrą monetę i pojechaliśmy sprawdzić, jak bardzo mamy inne wyobrażenie o tej części świata. Poznaliśmy nową definicję drogi, rzeki i pustyni. Plan był taki, aby dojechać pod samą granicę z Chinami, gdzie ciągle można spotkać koczownicze rodziny kirgiskich nomadów migrujących w zależności od pory roku w wyższe lub niższe partie Małego Pamiru. Co z tego wyszło? Przekonaj się przychodząc na pokaz slajdów 3 grudnia do kina Wisła.
Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik
Kilka lat życia spędzili na oglądaniu, smakowaniu i doświadczaniu krajów Azji podczas ponad 4-letniej podróży, ale to Australia zahipnotyzowała ich na tyle skutecznie, że mieszkając obecnie w Europie ciągle myślą, jak do niej wrócić. Podczas ostatniej podróży po Australii i Nowej Zelandii, zbierali unikatowy materiał z lotu ptaka, którego fragmenty można znaleźć na www.LosWiaheros.pl – najstarszym, aktywnym blogu podróżniczym w Polsce, który był nagradzany i umieszczany w różnych rankingach na przestrzeni ostatnich 10 lat.
Dziś poza działalnością podróżniczą fotografują i filmują dronem świat z lotu ptaka. Ich efekty pracy można zobaczyć na stronie www.CrazyCopter.pl Często określani przez innych mianem cyfrowych nomadów, czyli ludzi którzy pracują zdalnie przez Internet niezależnie od swojej lokalizacji na świecie, czego przykładem może być np. ich przeprowadzka na Wyspy Kanaryjskie na zimę 2016/17.