3 grudnia 2017, 13.30 -15.00 | Pokaz slajdów

Gambia – uśmiechnięta dusza Afryki

Dominik Skurzak

Jest takie miejsce, gdzie najłatwiej mi uchwycić sens i otworzyć w sobie rozumienie. Tym miejscem jest malutki kraj afrykański, wijący się przez setki kilometrów jak robak wzdłuż życiodajnej, wielkiej rzeki. Gambia – kraina uśmiechu i otwartych serc. Tutaj właśnie, po wielu latach podróży i poszukiwań ich prawdziwego celu, zrozumiałem po raz pierwszy, co daje mi bliski dotyk Afryki. Gambia pozwala na zbliżenie. Ona zawsze czeka na nas z rozłożonymi ramionami. Albo z tej propozycji skorzystamy albo stracimy dwie niepowtarzalne szanse. Szansę na pierwotną radość ze spotkania z drugim człowiekiem i okazję do obalenia mrocznych stereotypów, które nie pozwalają  nam chodzić wyprostowanymi.
Gambia jest najmniejszym państwem Afryki, 100% bezpiecznym dla przyjezdnych i dla mieszkańców zarówno w aglomeracjach miejskich jak i na prowincji. To była kolonia brytyjska otoczona z trzech stron Senegalem. Jest miejscem omijanym przez kataklizmy, wojny oraz wszelkie epidemie. Miejscowa ludność słynie z otwartości, uczciwości i niezwykłej serdeczności. Ta unikalna atmosfera sprawia, że w Gambii osiedlają się zarówno Europejczycy jak i napływowa ludność z innych stron kontynentu Afryki. Żyjący tu razem wyznawcy islamu i chrześcijaństwa są niespotykanym często w skali cywilizacji ludzkiej zjawiskiem, jeśli idzie o zgodność i wzajemną serdeczność.

 

Dominik Skurzak
Wychowany w Afryce fotoreporter, dziennikarz, publicysta i wydawca. Autor National Geographic. Laureat publikacji przewodnikowej „Gambia-Kraina Uśmiechu” (współautorzy Magdalena i Sergiusz Pinkwart). Książka nagrodzona I miejscem za przewodnik ilustrowany na Międzynarodowych Targach Książki w maju 2015 w Warszawie (wydawnictwo National Geographic)
W latach 2000-2005 oficjalny fotograf XIV i XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Przez 12 lat (2000-2011) kieruje działem kultury w angielskojęzycznym tygodniku The Warsaw Voice, specjalizując się jednocześnie w fotografii prasowej i artystycznej. Autor wystaw fotograficznych (Polska, Litwa, Włochy,Japonia).
Czerwiec 2007- pełna obsługa fotograficzna XIII Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie dla mediów japońskich. 2006 obsługa fotograficzna festiwalu mozartowskiego „La Folle Journee au Japon” w Tokio a wiosną 2010 pierwszej polskiej edycji tego samego festiwalu w Warszawie. Oficjalny fotoreporter The Warsaw Voice podczas uroczystości pogrzebowych Jana Pawła II w Watykanie w roku 2005. Wydawca wielu publikacji albumowych w tym albumów fotograficznych ze zdjęciami dokumentującymi XV Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina (wydanie w Polsce i Japonii).
Od roku 2012 zajmuje się głównie fotografią podróżniczą, poruszającą tematykę odmienności kulturowej pomiędzy mieszkańcami kontynentów Europy, Azji i Afryki. Pracował/pracuje m.in. dla: National Geographic, Getty Images, Reuters, The Warsaw Voice, Die Welt, Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Fakt, Haaretz, Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Prywatna strona Internetowa autora: www.dominikskurzak.wordpress.com

Buba Badjie Kuyateh
Wirtuoz kory i kompozytor urodzony w 1982 r. w Gambii w szanowanej rodzinie griotów (muzyków). W 2012 roku przyjechał do Polski. Choć jego korzenie muzyczne to tradycyjna muzyka afrykańska, jest on artystą otwartym na wszelkie fuzje kory tradycyjnej z muzyką współczesną, jazzem i funkiem. Efektem tej fascynacji był jego pierwszy europejski projekt Buba Kuyateh Trio, w którym zaprezentował się szerszej publiczności. Niepowtarzalny dźwięk kory oraz otwartość Buby na inne style muzyczne zaowocowały współpracą z wieloma artystami, jak Maria Pomianowska, Alina Mleczko, Urna Chahar Tugchi, Stanisław Soyka, Kinior i inni.

Buba współpracuje też z Ruhaniyat Music Festival w Indiach jako solista oraz koncertując z uznanymi muzykami indyjskimi.

 

Komentowanie jest wyłączone.