Miejsca
Pierwsza edycja TERRY, odbyła się 1 i 2 grudnia 2001 r. w Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Wtedy był to po prostu Festiwal Slajdów Podróżniczych Terra. Nie było jeszcze oczywiste, że będzie następna edycja Festiwalu.
Wydarzenie zostało entuzjastycznie przyjęte przez widzów, co dało energię do zorganizowania II Festiwalu Slajdów Podróżniczych TERRA. Tak się zaczęła Terra. Gościliśmy w Muzeum Etnograficznym jeszcze w 2003 roku podczas III Festiwalu Terra.
Widzów przybywało, przyszedł czas poszukiwanie na większej sali. IV Terra szukała swego miejsca w Centrum Olimpijskim w Warszawie. By w końcu zagościć – na czas V, VI, VII, VIII edycji – przez cztery lata w Kinie Luna. Później poprzez Kinotekę, z IX edycją, festiwal dotarł w 2010 r. do kina Wisła. Gdzie gościmy od X Festiwalu Slajdów Podróżniczych Terra.
Z perspektywy czasu okazało się, że zmiana kolejnych miejsc miała tylko charakter techniczny, nie wpłynęła na specyficzny klimat Terry, który tworzą widzowie i autorzy.
Rewolucja techniczna
Historia festiwalu Terra przypadła na okres „rewolucji cyfrowej”. Zmieniła się technika robienia zdjęć i sposób ich wyświetlania. Zaczęliśmy slajdami analogowymi – innych nie było.
Inaczej robiło się zdjęcia, w podróż trzeba było zabrać ze sobą odpowiednią liczbę filmów. Zabezpieczając je przed warunkami atmosferycznymi, promieniowaniem rożnych „super aparatów” prześwietlających na lotniskach. Co to oznaczało w praktyce? Że ma się skończoną liczbę ujęć do wypstrykania na jednym filmie było „aż” 36 zdjęć. Trzeba dłużej pomyśleć nad zdjęciem zanim naciśnie się spust migawki. Fotografowie tamtych czasów, posiadają do dziś umiejętność kadrowania zdjęć przed ich zrobieniem ;-). Film trzeba było przywieźć cało do domu i wywołać, wtedy dopiero dowiadywaliśmy się czy zdjęcie wyszło.
Złożenie pokazu slajdów oznaczało wtedy pocięcie filmu na poszczególne zdjęcia, oprawienie każdego zdjęcia w ramkę. Teraz następowała ta część twórcza – na podświetlarce układany był pokaz. A potem „tylko” rozłożenie ich do magazynków rzutników: pierwszy slajd do prawego rzutnika, drugi do lewego rzutnika itd. Gdy prawy rzutnik wyświetlał pierwszy slajd na ekran, lewy przeładowywał magazynek aby być gotowym do natychmiastowego wyświetlenia drugiego slajdu kiedy poprzedni wygaśnie. Dwa zsynchronizowane rzutniki z magazynkami karuzelowymi pozwalały na pokaz slajdów bez chwili ciemności potrzebnej na przeładowanie slajdu. Zapewniały też możliwość zastosowania podstawowych efektów np. przenikania.
W 2007 roku podczas VII Terry po raz pierwszy wszystkie pokazy pierwszego festiwalowego dnia były pokazami cyfrowymi. Ostatnie analogowe pokazy odbyły się w 2009 roku podczas IX Festiwalu Terra. Z jednej strony przyznać trzeba, że nie spieszyliśmy się z nowinkami technicznymi, z drugiej zaś w owym czasie rzutniki cyfrowe potrafiące rzucić dobrej jasności obraz przez całą salę kinową, nie były powszechne.
Cóż zostało z „czasów analogowych”? Dzisiaj chyba tylko nuta nostalgii, że film przez który padało światło na ekran, to ten sam film na który padł obraz w dalekich stronach.
Statystyka
Od pierwszej edycji Terry odbyło się 146 pokazów, na których wystąpiło 104 autorów. Widzowie obejrzeli ponad 20 tys. slajdów analogowych i co najmniej drugie tyle cyfrowych. Widzów festiwalu nie ma sensu liczyć, bo i tak prawie wszyscy się znają… Akcja opowiadanych historii rozgrywała się 92 krajach czy regionach:
Afganistan, Alaska, Ameryka Łacińska, Andamany, Argentyna, Arktyka, Armenia, Atlantyk, Australia, Bangladesz, Benin, Birma, Boliwia, Borneo, Botswana, Bułgaria, Burkina Faso, Chile, Chiny, Czechy, Egipt, Ekwador, Etiopia, Filipiny, Francja, Gabon, Gambia, Grenlandia, Gruzja, Gwatemala, Hiszpania, Indie, Indonezja, Iran, Islandia, Izrael, Jemen, Jordania, Kambodża, Kamerun, Kanada, Kazachstan, Kenia, Kirgistan, Kirgizja, Kolumbia, Kuba, Laos, Liban, Madagaskar, Malezja, Mali, Maroko, Mauretania, Meksyk, Mongolia, Namibia, Nepal, Nowa Zelandia, Oman, Pacyfik, Pakistan, Pamir, Papua, Patagonia, Peru, Polska, Republika Środkowoafrykańska, Rosja, RPA, Ruanda, Rumunia, Senegal, Singapur, Słowacja, Sri Lanka, Stany Zjednoczone, Sudan, Swaziland, Syria, Tajlandia, Tanzania, Tunezja, Turcja, Tybet, Uganda, Uzbekistan, Wenezuela, Węgry, Wyspy Pacyfiku,Wyspy Św. Tomasza, Zambia, Ziemia Baffina.