Czym jest Sahara?
To wielkie przeżycie emocjonalne. Powszechne wyobrażenie jest takie, że na niej nic nie ma. Ale tak nie jest.
Będąc na pustyni każdy z naszych zmysłów jest atakowany czymś wielkim.
Nasz słuch jest atakowany ciszą – najczęściej – ale specyficzną, dzięki której każdy dźwięk jest dobitniejszy, a czas spędzony to właściwie higiena umysłu.
Wzrok – pomimo tego, że Sahara wydaje się być pusta i nudna – absolutnie nie. Ennedi, Tadrart, Tenere, Magatgat, Tarso Kozen to najpiękniejsze rejony świata, księżycowe krajobrazy,
Smak – pomimo tego, że tam niewiele się uprawia i hoduje, to wśród Tuaregów są mistrzowie godni francuskich restauracji.
Nocami, gdy otworzy się oczy i widzi miliard gwiazd, słyszy się ciszę, widzi niesamowite cienie rzucane przez diuny, to się czuje, że to jest magia.
Trudno te emocje i wrażenia opisać tylko słowami.., ale możemy sobie pomóc i poczuć ich ułamek podczas saharyjskiej prezentacji, okraszonej opowieściami Artura Urbańskiego
Autorzy zdjęć: Artur Urbański, Urszula Skorek, Dominik Kruk, Paweł Ziaja, Mirosław Lubarski, Witold Jakubowski
ARTUR URBAŃSKI
Jest historykiem (UJ) specjalizującym się w dziejach starożytnych Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, o bardzo rozległej wiedzy o tych rejonach świata, obdarzony darem ciekawej opowieści. Jest pionierem i najbardziej doświadczonym w Polsce organizatorem wypraw na Saharę.
Prowadzi je od ćwierćwiecza – zorganizował niemal 70, z tego sam prowadził 30. W tym pierwsze turystyczne polskie grupy do Ennedi (Czad), Tibesti (Czad), Magatgat (Libia), Acacus (Libia).
Zorganizował pierwsze (i jak dotąd jedyne) polskie wejście na Emi Koussi – najwyższy szczyt Sahary (3415mnpm; luty 2018, grupę prowadził Dominik Kruk).
Prowadzi firmę organizującą niebanalne wyprawy www.torre.pl