6 grudnia 2008, 18.30 - 20.00 | Pokaz slajdów

ZAGINIONY TYBET

Marek Kalmus
fot. Marek Kalmus

fot. Marek Kalmus

fot. Marek Kalmus

fot. Marek Kalmus


Oprócz popularnych tras turystycznych odwiedzanych przez tysiące osób z całego świata istnieje wiele miejsc niezwykłych wcale lub prawie nieznanych, rzadko odwiedzanych zarówno przez obcych jak i nawet przez samych Tybetańczyków. Często są to miejsca ważne historycznie i religijnie, mające duże znaczenie jako część dziedzictwa kulturowego Tybetu. Niektóre z nich leżą prawie „na wyciągnięcie ręki” niedaleko głównych dróg, inne wymagają wielodniowych podróży kiepskimi traktami, przez wysokie przełęcze, wąwozy i górskie pustkowia.
Pokaz „Tybet zaginiony” obejmuje dwa regiony: Latö w Tybecie Południowym z takimi miejscami jak: Puntsoling (klasztor uczonego Tarnathy z XVII w., ruiny zamku królowej Tybetu Południowego, wiszący most łańcuchowy z XV w.) i Dżonang (wielokaplicowy czorten z XIV w. z unikalnymi malowidłami i ruiny klasztoru) oraz leżące na uboczu stare miasteczko Lhatse i ruiny wielkiego czortenu Gyang Bumocze. Drugi region to dawne przedbuddyjskie państwo Szang-szung a potem królestwo Guge w Tybecie Zachodnim z takimi miejscami jak: święte miejsce pielgrzymkowe Tirthapuri, skalna pustelnia religii bon – Guru Gem i okolice mitycznego Khyunglungu oraz wspaniałe tysiącletnie zabytki dawnych stolic Guge – Tholingu i Tsaparangu, założonych w księżycowym przełomie Satledżu.

Marek Kalmus

fot. Marek Kalmus

fot. Marek Kalmus


Marek Kalmus z Krakowa podróże po Azji rozpoczął od wypraw speleologicznej i alpinistycznej w góry Iranu, potem wspinał się w Hindukuszu, Himalajach i Karakorum. Zafascynowany Azją spędził w niej ponad 4 lata życia podczas 31 podróży. Od lat wędruje po Tybecie, zazwyczaj poza znanymi trasami. Dr religioznawstwa i badacz kultury tybetańskiej, oraz filozof i geolog. Jako znawca sztuki tybetańskiej współpracuje z muzeami i organizuje wystawy sakralnej sztuki Tybetu. Znakomicie zna Himalaje. Organizuje autorskie wyjazdy do Azji (Tybet, Indie, Nepal, Bhutan). Publikuje i fotografuje. Ma firmę konsultingową i organizuje kursy medycyny chińskiej.
www.kalmus.com.pl

Komentowanie jest wyłączone.