1 grudnia 2007, 18.30 - 20.00 | Pokaz slajdów

W POSZUKIWANIU LEGENDY – NORTH-WEST PASSAGE

Dominik Bac, Sławek Skalmierski, Jacek Wacławski
fot. Dominik Bac

fot. Dominik Bac

fot. Dominik Bac

fot. Dominik Bac

Sześciu młodych ludzi, na 15-metrowym jachcie, w ciągu czterech miesięcy chce zdobyć najtrudniejszy na świecie, arktyczny żeglarski szlak, w stulecie odkrycia go przez Roalda Amundsena. Otoczeni dziką przyrodą, z dala od cywilizacji, borykają się z problemami życia w małej jachtowej społeczności, lecz połączeni pamięcią o dokonaniach sprzed stu lat, na przekór trudnościom starają się powtórzyć wyczyn sławnego Norwega i uwiecznić na taśmie filmowej historię swojej wyprawy.

QNT Northwest Passage Jubilee Voyage 2006 jest wyprawą, której celem było pokonanie Przejścia Północno-Zachodniego – trasy wiodącej z Atlantyku na Pacyfik szlakiem przez Arktykę – oraz opłynięcie Ameryki Północnej. Zdobycie Ten uznawany za najtrudniejszy szlak żeglarski na świecie, został ostatecznie zdobyty 19 września 2006 r., kiedy to wpłynięciem na wody Pacyfiku przez Cieśninę Beringa, załoga jachtu s/y „Stary” zamknęła symboliczną bramę Przejścia Północno-Zachodniego, stając się – ze średnią wieku 25 lat – najmłodszą załogą w historii jego podbojów. W drodze do Miami, Dominik Bac i Sławek Skalmierski wraz z załogą eksplorowali zamieszkany przez Indian Kuna archipelag San Blas i przekraczali Kanał Panamski, by wpłynąć do Kolumbii przez – zwany „biegunem dżungli” – Przesmyk Darien.

Za wybitne osiągnięcie żeglarskie załoga jachtu „Stary” znalazła się wśród zdobywców podróżniczych nagród przyznanych przez National Geographic – TRAVELERY 2006, otrzymując w tym konkursie statuetkę Wyprawa Roku 2006. Ponadto, Dominik Bac, Jacek Wacławski, Sławek Skalmierski i Tomasz Szewczyk zostali laureatami Srebrnego Sekstantu i I Honorowej Nagrody Telewizji Polskiej Rejs Roku 2006.

Organizatorem wyprawy QNT Northwest Passage Jubilee Voyage 2006 jest Stowarzyszenie Grupa Outdoor, którą tworzą doświadczeni żeglarze i podróżnicy – Dominik Bac, Sławek Skalmierski i Jacek Wacławski oraz Agnieszka Strużyk, Tomasz Szewczyk i reżyser filmowy, Konstanty Kulik.
www.amundsen.pl
www.grupaoutdoor.com

Dominik Bac

fot. Claudia Cardenas

fot. Claudia Cardenas

Od lat marzeniami związany z Arktyką, górami i obszarami podbiegunowymi. Pomysłodawca i współautor projektu wyprawy uhonorowanej prestiżową nagrodą im. Andrzeja Zawady. Uczestnik i fotograf wyprawy „Cape Horn Antarctica Expedition 2002/ 2003” podczas której organizował wypady lądowe – zdobycie wulkanu Cotopaxi (najwyższy czynny wulkan świata 5896 m n.p.m.), oraz eksplorację Amazonii. Od tamtego czasu zakochany w Ameryce Południowej a szczególnie w Kolumbii gdzie poznał swoja żonę Claudię. Wcześniej zrealizował wyprawy „Trans-Azja 2000” i „Himalajskie Królestwa Ladakh i Nepal 2001” oraz wyprawę samochodową „Dakavr 2004”. Założyciel Stowarzyszenia Grupa Outdoor – organizującego wyprawy i rejsy żeglarskie. Jego pasje poza żeglarstwem to wspinaczka wysokogórska, narty, speleologia i globtrottering, oraz nurkowanie. Jest absolwentem Turystyki na Krakowskiej AWF.

Sławek Skalmierski

fot. Dominik Bac

fot. Dominik Bac

Współautor projektu wyprawy nagrodzonego nagrodą im. Andrzeja Zawady. Założyciel Stowarzyszenia Grupa Outdoor – organizatora wypraw i rejsów żeglarskich. Wśród jego pasji można znaleźć takie jak narty, szybownictwo, motolotnie, czy windsurfing. Podczas wyprawy Cape Horn Antarctica zdobył wulkan Cotopaxi w Ekwadorze. Organizator i uczestnik wyprawy Dakar 2004. Człowiek od wszelkich zadań specjalnych. Od 1994 roku lata na paralotni i ma na koncie loty w tak egzotycznych rejonach jak Argentyna, Chile, Peru, Kolumbia czy Wyspy Zielonego Przylądka. Specjalista w sprawach technicznych i elektroniki. Absolwent Wydziału Mechaniki Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Jacek Wacławski

fot. Dominik Bac

fot. Dominik Bac

Laureat prestiżowej nagród podróżniczych w Polsce: Żeglarz Roku 2003 oraz Kolos 2003. Najmłodszy kapitan na świecie, który dopłynął pod żaglami do brzegów Antarktydy. Nie ma dla niego rzeczy niemożliwych – jak mówi “po prostu trzeba płynąć”. Był pomysłodawcą i głównym organizatorem wyprawy Cape Horn – Antarctica wokół Ameryki Południowej i Przylądka Horn. Współautor wyprawy QNT Northwest Passage Jubilee Voyage 2006. Student Śląskiej Akademii Medycznej. Pracuje w Laboratorium Kardiologii Doświadczalnej Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Komentowanie jest wyłączone.