2 grudnia 2012, 18.30 - 20.00 | Pokaz slajdów

W POSZUKIWANIU BIAŁEJ PLAMY NA MAPIE – ZDOBYCIE TRAMÉN TEPUI

Marek Arcimowicz
fot. Marek Arcimowicz

fot. Marek Arcimowicz

fot. Marek Arcimowicz

fot. Marek Arcimowicz

W sercu gęstej selvy na granicy Wenezueli i Gujany, tu gdzie Arthur Conan Doyle ulokował swój „Zaginiony Świat”. Koszmarne warunki w górskim lesie mgielnym – wszędobylskie robactwo, wilgoć, upały wymieszane z chłodem, a ulewy z suszą…
Trudno uwierzyć, bo choć z trudem – to wciąż można znaleźć tereny nieznane, będące białą plamą na mapie, dotknąć kawałka skały prakontynentu – jako pierwszy człowiek, można nadać nazwy geograficzne niepoznanym obszarom. I choć epoka wielkich eksploracji dawno minęła, wciąż jest coś do odkrycia.
Trzon obydwu wypraw stanowili: pomysłodawca i kierownik – Michał Kochańczyk; Izabela Stachowicz, biolog, UJ; Marek Arcimowicz, fotograf, dziennikarz. Do ostatniej dołączyli Wenezuelczycy: Alberto Raho i Carlos Mario Osorio.
Śmieszne historie przeplatają się z dramaturgią pierwszej udanej wspinaczki na niezdobyty szczyt przez mieszany, polsko-wenezuelski zespół, odkryciem nieznanych gatunków zwierząt przez młodego naukowca – a wszystko na terytoriach – i z udziałem – Indian, bez których pomocy realizacja projektu nie byłaby możliwa. Dzięki ich obecności opowieść zyskała też kolorytu, a Indianie dowiedzieli się, że na szczyt góry, której się obawiali i którą nazywali „smokiem”, można wejść… Wyprawa pod patronatem m.in. National Geographic Polska.
tramentepui2012.wordpress.com.

Marek Arcimowicz

fot. Marek Arcimowicz

fot. Marek Arcimowicz

Od kilkunastu lat zawodowo fotograf od „zadań specjalnych“. Z wykształcenia architekt-planista, instruktor narciarstwa. Przez lata pracował multidyscyplinarnie – łącząc funkcję fotografa, testera i projektanta sprzętu.
Pracuje dla liczących się klientów i największych agencji reklamowych w Polsce i za granicą. Z aparatem „zaliczył“ wszystkie strefy geograficzne. Od roku 2000 był członkiem agencji PORTFOLIO. Od początku czyli roku 1999, współpracuje z polską edycją magazynu „National Geographic”, gdzie opublikował kilka reportaży i kilkaset zdjęć. Jego prace były eksponowane na kilkunastu wystawach indywidualnych i zbiorowych, w tym na wystawie “Oczami Fotografów National Geographic”. Wielokrotny juror konkursów fotograficznych.
Od roku 2005 członek światowej “stajni” fotografów LOWEPRO. Wspierany ponadto przez VANTORO, MERRELL, SONY i TILAK.
Prowadzi mobilne studio foto/graficzne – żyje i pracuje w międzykontynentalnym rozkroku. Poza pracą – mieszka z żoną, dwójką dzieci i psem w górach.
www.arcimowicz.com

Komentowanie jest wyłączone.