2 grudnia 2006, godz. 16.00 - 17.30 | Pokaz slajdów

SOWY – NA TROPACH STRZYG

Artur Tabor (1968-2010)
fot. Artur Tabor

fot. Artur Tabor

fot. Artur Tabor

fot. Artur Tabor

Fotograf przyrody Artur Tabor poświęcił osiem lat na dokumentowanie życia sów występujących w Polsce. To bardzo trudne wyzwanie – sowy są niezwykle skryte i czujne, aktywne głównie nocą, kiedy ludzkie zmysły zawodzą.
Mało kto wie, że w naszym kraju regularnie wyprowadza lęgi dziewięć gatunków sów, wśród nich prawdziwe giganty, jak puchacz – o rozpiętości skrzydeł przekraczającej półtora metra, i sowie liliputy – niewiele większe od wróbla domowego, na przykład sóweczka.
Są sowy aktywne nocą i takie, które w nocy widzą gorzej od człowieka. Podczas pokazu zobaczymy wszystkie te gatunki w najrozmaitszych ujęciach wraz z barwną relacją z przygód towarzyszących autorowi podczas robienia zdjęć, które wymagały nie lada pomysłów, wiedzy i umiejętności.
Dla sfotografowania tajemniczych ptaków Artur Tabor posługiwał się wyrafinowanym sprzętem (kamery na podczerwień i zdalnie sterowane aparaty). Setki godzin spędzonych nocą razem z sowami na czubkach drzew, na bagnach, na kościelnych strychach i wieżach opłaciły się sowicie: oto mają Państwo okazję zobaczyć niepowtarzalny materiał dokumentalny z życia sów oraz przekonać się, że to nie żadne duchy, ale niezwykle ciekawe i pożyteczne ptaki. Najwyższy czas, aby wyjaśnić krzywdzące mity dotyczące sów!

Artur Tabor (1968-2010)

Artur Tabor fot. Artur Tabor

fot. Artur Tabor

Specjalizował się w fotografowaniu i filmowaniu zwierząt w ich naturalnym środowisku, szczególnie ptaków. Na podglądaniu przyrody spędzał kilka miesięcy w roku budując specjalne ukrycia w koronach drzew, wśród wodnych szuwarów lub wkopując się w ziemię – jak sam mówił bawił się w Indian w wieku dorosłym. Autor albumów fotograficznych: „Bug-Nadbużańskie Podlasie”, „ Z Bliska i Z Daleka. Piła i Okolice”, „Kathmandu – szkice” , „Królestwo Dzikich Gęsi” (Park Narodowy Ujście Warty), „Sowy Polski”, „Bug-pejzaż nostalgiczny” oraz „Wisła – królowa rzek”.
www.arturtabor.pl

Komentowanie jest wyłączone.