8 grudnia 2013, 13.30 - 15.00 | Pokaz slajdów

RYTMY NATURY W DOLINIE BARYCZY

Artur Homan
fot. Artur Homan

fot. Artur Homan

fot. Artur Homan

fot. Artur Homan

Dolina Baryczy to rozległy obszar rozpościerający się na północ od Wrocławia, objęty ochroną przez Europejską Sieć Natura 2000. Od czasów średniowiecza tworzono tu system stawów rybnych, który obecnie jest największym tego typu kompleksem w Europie. Licznym akwenom towarzyszą malowniczo okalające je lasy, przestronne łąki i niebezpieczne dla nieostrożnego przybysza mokradła. Wielowiekowe harmonijne współdziałanie natury i człowieka, zaowocowało w Dolinie Baryczy wielkim bogactwem fauny i flory, których rytm życia wyznaczają pory roku. Na przestrzeni tych pór śledzimy w filmie losy bohaterów: małej kukułki wypychającej z trudem jaja trzcinniczka z jego własnego gniazda, taniec godowy żurawi, polowanie na ryby przez niewielkiego zimorodka. Większość zdjęć została zrobiona o świcie i we wczesnych godzinach rannych. Delikatne, miękkie światło poranka nadaje zdjęciom baśniowy, nierzeczywisty charakter.
Sir David Attenborough, światowej sławy twórca filmów BBC, po obejrzeniu filmu „Rytmy Natury w Dolinie Baryczy” napisał: Obejrzałem “Rytmy Natury” z wielka przyjemnością. Cudowne miejsce, przepięknie sfilmowane. To ogromne wyróżnienie dla filmu, który powstawał nie w Afryce czy na Antarktydzie, tylko w Polsce i dowód na to, że nasza przyroda jest równie ciekawa i fascynująca.

fot. Artur Homan

fot. Artur Homan

Artur Homan

Filmowiec, leśnik, fotograf. Od dzieciństwa tapla się w bagnie, ukrywa w lesie, skrada po łące podpatrując i rejestrując przy pomocy aparatu lub kamery życie polskiej przyrody.
Kiedyś chciał filmować lwy i żyrafy, jednak gdy przekonał się jak fascynujące jest życie naszych zwierząt, chęć pokazania tego innym pochłonęła go zupełnie. Ukończył Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu i Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Jako fotograf współpracował z National Geographic Polska.
Aktualnie głównie filmuje i sporadycznie wyciąga z plecaka aparat. Najbliższe realizacje filmowe poświęcone będą bocianom białym na Warmii oraz starym drzewom i ich mieszkańcom.
www.homan.pl

Komentowanie jest wyłączone.