Autor spotkania zaprasza nas do wspólnego odkrywania świata przyrody. Sam od ponad dwudziestu lat przemierza z aparatem Polskę, odwiedzając dzikie zakątki naszego kraju. Efekt swoich podróży przedstawił w formie diaporamy – udźwiękowionego pokazu zdjęć, zatytułowanego „Przez Puszcze i Bagna”. Diaporama prezentuje przyrodę wschodniej Polski od gór zaczynając, poprzez puszcze i pola Roztocza, lasy i błota Polesia, aż na bezkresnych bagnach biebrzańskich kończąc. W pokazie zobaczymy między innymi jesienne zlotowiska orłów, tokowiska cietrzewi i głuszców, godowe obyczaje saren oraz sceny z życia ptaków wodno-błotnych i leśnych.
Autor zaprezentuje również jak podpatrywać dziką przyrodę wokół nas, w miejscach tych bliskich i trochę bardziej odległych. Posłuchamy opowieści o niecodziennych spotkaniach ze zwierzętami – sympatycznymi świstakami czy bieszczadzkimi niedźwiedziami i wilkami. Na koniec posłuchamy relacji z projektu „Dzikie Cuda Europy”, który w ciekawy sposób pokazuje najpiękniejsze dzikie miejsca naszego kontynentu.
Grzegorz Leśniewski
Przyrodnik z wykształcenia – ukończył studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMCS. Fotograf z zamiłowania i zawodu – od kilkunastu lat, za pomocą aparatu fotograficznego, próbuje uchwycić piękno polskiej przyrody. Jej bogatą i zróżnicowaną florę, malownicze krajobrazy Roztocza, Polesia i Doliny Biebrzy, a w szczególności dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku.
Współpracuje z wieloma organizacjami zajmującymi się ochroną przyrody, między innymi z Ogólnopolskim Towarzystwie Ochrony Ptaków, Światowym Funduszem na Rzecz Przyrody czy Lubelskim Towarzystwem Ornitologicznym. W 2005 roku został odznaczony tytułem Fotografa Roku, przyznawanym przez Związek Polskich Fotografów Przyrody.
Grzegorz Leśniewski jest twórcą pokazów multimedialnych związanych tematycznie z przyrodą Polski, m.in. autorskiego cyklu diaporam „Przez Puszcze i Bagna”, czy opowieści o przyrodzie Bieszczadzkiego Parku Narodowego – „Zapiski z bukowego pamiętnika”.
„Najwięcej radości sprawiają mi sytuacje, kiedy inni ludzie patrzą na moje prace z perspektywy własnych emocji i doświadczeń. Jest wtedy szansa, że zaczną dostrzegać piękno przyrody wokół siebie, a w konsekwencji zachowają je dla przyszłych pokoleń”.
Od dwóch lat realizuje projekt fotografowania na wolności największych polskich drapieżników: wilka, niedźwiedzia i rysia. „To najcięższe wyzwanie jakiego się do tej pory podjąłem i jednocześnie najbardziej ekscytujące. Na brak adrenaliny nie będę mógł narzekać przez następnych kilka lat!”.
Swoje prace publikował w wielu czasopismach, przewodnikach, albumach krajoznawczych i kalendarzach oraz w książkach i wydawnictwach popularno-naukowych. Grzesiek jest jurorem wielu konkursów fotograficznych, w tym Wielkiego Konkursu National Geographic Polska.
Na początku roku 2008, Grzesiek, jako jedyny Polak, zaproszony został do udziału w programie Wild Wonders of Europe (Dzikie Cuda Europy). Wild Wonders of Europe to największe na świecie przedsięwzięcie związane z fotografią przyrodniczą. W ramach projektu przez prawie 2 lata 55 wybitnych fotografów przyrody będzie poznawać i uwieczniać bogactwo natury, ale nie ich rodzimych stron, lecz innych zakątków kontynentu. Ich celem jest ukazanie niezwykłego dziedzictwa natury Europy i rozbudzenie większej troski o jej ochronę.
Strona internetowa programu: www.wild-wonders.com
Strona internetowa Grzegorza Leśniewskiego: www.grzegorzlesniewski.pl