3 grudnia 2011, 18.30 - 20.00 | Pokaz slajdów

PRZEZ PUSZCZE I BAGNA – PRZYRODA POLSKI WSCHODNIEJ

Grzegorz Leśniewski
fot. Grzegorz Leśniewski

fot. Grzegorz Leśniewski

fot. Grzegorz Leśniewski

fot. Grzegorz Leśniewski

Autor spotkania zaprasza nas do wspólnego odkrywania świata przyrody. Sam od ponad dwudziestu lat przemierza z aparatem Polskę, odwiedzając dzikie zakątki naszego kraju. Efekt swoich podróży przedstawił w formie diaporamy – udźwiękowionego pokazu zdjęć, zatytułowanego „Przez Puszcze i Bagna”. Diaporama prezentuje przyrodę wschodniej Polski od gór zaczynając, poprzez puszcze i pola Roztocza, lasy i błota Polesia, aż na bezkresnych bagnach biebrzańskich kończąc. W pokazie zobaczymy między innymi jesienne zlotowiska orłów, tokowiska cietrzewi i głuszców, godowe obyczaje saren oraz sceny z życia ptaków wodno-błotnych i leśnych.
Autor zaprezentuje również jak podpatrywać dziką przyrodę wokół nas, w miejscach tych bliskich i trochę bardziej odległych. Posłuchamy opowieści o niecodziennych spotkaniach ze zwierzętami – sympatycznymi świstakami czy bieszczadzkimi niedźwiedziami i wilkami. Na koniec posłuchamy relacji z projektu „Dzikie Cuda Europy”, który w ciekawy sposób pokazuje najpiękniejsze dzikie miejsca naszego kontynentu.

Grzegorz Leśniewski

fot. Grzegorz Leśniewski

fot. Grzegorz Leśniewski

Przyrodnik z wykształcenia – ukończył studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMCS. Fotograf z zamiłowania i zawodu – od kilkunastu lat, za pomocą aparatu fotograficznego, próbuje uchwycić piękno polskiej przyrody. Jej bogatą i zróżnicowaną florę, malownicze krajobrazy Roztocza, Polesia i Doliny Biebrzy, a w szczególności dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

Współpracuje z wieloma organizacjami zajmującymi się ochroną przyrody, między innymi z Ogólnopolskim Towarzystwie Ochrony Ptaków, Światowym Funduszem na Rzecz Przyrody czy Lubelskim Towarzystwem Ornitologicznym. W 2005 roku został odznaczony tytułem Fotografa Roku, przyznawanym przez Związek Polskich Fotografów Przyrody.

Grzegorz Leśniewski jest twórcą pokazów multimedialnych związanych tematycznie z przyrodą Polski, m.in. autorskiego cyklu diaporam „Przez Puszcze i Bagna”, czy opowieści o przyrodzie Bieszczadzkiego Parku Narodowego – „Zapiski z bukowego pamiętnika”.

„Najwięcej radości sprawiają mi sytuacje, kiedy inni ludzie patrzą na moje prace z perspektywy własnych emocji i doświadczeń. Jest wtedy szansa, że zaczną dostrzegać piękno przyrody wokół siebie, a w konsekwencji zachowają je dla przyszłych pokoleń”.

Od dwóch lat realizuje projekt fotografowania na wolności największych polskich drapieżników: wilka, niedźwiedzia i rysia. „To najcięższe wyzwanie jakiego się do tej pory podjąłem i jednocześnie najbardziej ekscytujące. Na brak adrenaliny nie będę mógł narzekać przez następnych kilka lat!”.
Swoje prace publikował w wielu czasopismach, przewodnikach, albumach krajoznawczych i kalendarzach oraz w książkach i wydawnictwach popularno-naukowych. Grzesiek jest jurorem wielu konkursów fotograficznych, w tym Wielkiego Konkursu National Geographic Polska.

Na początku roku 2008, Grzesiek, jako jedyny Polak, zaproszony został do udziału w programie Wild Wonders of Europe (Dzikie Cuda Europy). Wild Wonders of Europe to największe na świecie przedsięwzięcie związane z fotografią przyrodniczą. W ramach projektu przez prawie 2 lata 55 wybitnych fotografów przyrody będzie poznawać i uwieczniać bogactwo natury, ale nie ich rodzimych stron, lecz innych zakątków kontynentu. Ich celem jest ukazanie niezwykłego dziedzictwa natury Europy i rozbudzenie większej troski o jej ochronę.
Strona internetowa programu: www.wild-wonders.com
Strona internetowa Grzegorza Leśniewskiego: www.grzegorzlesniewski.pl

Komentowanie jest wyłączone.