7 grudnia 2008, 16.00 - 17.30 | Pokaz slajdów

PO TRZYKROĆ PAPUA

Anna i Jakub Urbańscy
fot. Anna i Jakub Urbańscy

fot. Anna i Jakub Urbańscy

fot. Anna i Jakub Urbańscy

fot. Anna i Jakub Urbańscy

Po trzykroć Papua to historia naszej fascynacji Papuą i jej mieszkańcami. Po raz pierwszy dotarliśmy tam w 2005 roku – nasz zaledwie kilkudniowy pobyt w Dolinie Baliem zaowocował wystawą fotograficzną i dał początek życiowej pasji. Na Papuę wracaliśmy w kolejnych latach jeszcze dwukrotnie, w 2006 roku docierając na południe wyspy i tereny plemion Asmat i Korowai, i rok póĽniej by przebyć wysokie pasma Gór Jayawijaya i dotrzeć do ziem plemienia Yali. W ciągu tych trzech lat Papua stała się „naszym miejscem”…
Zabierzemy widzów w podróż do miejsc, w których czas zatrzymał się tysiące lat temu. Zobaczymy miejsca, w których wciąż uprawia się ziemię kamiennymi narzędziami i liczące setki lat mumie wodzów wojny. Popłyniemy z nurtem biegnących przez bezkresne bagna namorzynowe rzek, by dotrzeć do krainy owianych złą sławą łowców głów i kanibali, legendarnych rzeĽbiarzy z plemienia Asmat. Odwiedzimy zagubione w dzungli, położone w koronach drzew domy Korowajów. Ruszymy przez porośnięte lasem paproci drzewiastych bagna gór Jayawijaya, by wziąć udział w obrzędach pogrzebowych wodza plemienia Yali we wsi Piliam. Pokażemy fascynujący świat i kulturę plemion, świat, który bardzo szybko znika i odchodzi w niepamięć.

fot. Anna i Jakub Urbańscy

fot. Anna i Jakub Urbańscy

Anna i Jakub Urbańscy
Anna i Jakub Urbańscy, z zawodu jesteśmy biologami molekularnymi, doktorantami Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, z zamiłowania podróżnikami i fotografami. Podróżujemy wspólnie od ponad dziesięciu lat, w trakcie naszych podróży zwiedziliśmy kilkanaście krajów, starając się dotrzeć do miejsc trudniej dostępnych i położonych z dala od utartych szlaków turystycznych. Nasze wyprawy zaowocowały czterema wystawami fotograficznymi, licznymi pokazami slajdów i artykułami w prasie popularnonaukowej i podróżniczej, oraz zgromadzeniem pokaĽnej kolekcji etnograficznej dla Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. W marcu 2008 roku, za cykl podróży na Papuę otrzymaliśmy prestiżową nagrodę Kolos 2007.
www.foto-fabryka.com

Komentowanie jest wyłączone.