3 grudnia 2006, 11.00 - 12.30 | Pokaz slajdów

NORWEGIA – ZEW PÓŁNOCY

Konrad Konieczny
festiwal-2006-5-1-bg

fot. Konrad Konieczny

festiwal-2006-5-2-bg

fot. Konrad Konieczny


Norwegia przyciąga podróżników ostatnimi w Europie dziewiczymi terenami. Tutaj mieści się największy na kontynencie lodowiec Jostedalsbreen, bezkresny płaskowyż Hardangervidda oraz słynny Sognefjorden, najdłuższy i najgłębszy fiord na ziemi.
Wyprawa na Północ to nie tylko podróż w przestrzenia, ale także w czasie. W niezwykłym otoczeniu fiordów, ukryte przed mroźnym wiatrem, do dziś przetrwały arcydzieła sztuki wikingów, drewniane kościoły stavkirke, będące dla J.R.R. Tolkiena pierwowzorem sztuki elfów. W górach Jotunheimen, jak podają średniowieczne sagi, mieszkają mityczne olbrzymy. Z dala od ludzi do dziś żyją tu również trolle, skrzaty i gnomy. Przed ich złośliwymi figlami czasem turystów ostrzegają znaki drogowe.
Dla rowerzysty Norwegia jest prawdziwym wyzwaniem. Podczas pokonywania pooranych fiordami gór dzienne różnice wysokości sięgają 1500 metrów. Północna pogoda nie zawsze sprzyja, i czasem w środku lata rower przepychać trzeba przez zaspy śniegu. Autor pokazu, od lat zafascynowany Norwegią, podczas trzech rowerowych przemierzył niemal cały kraj od górzystego Vestlandet, przez podbiegunowy Nordland po Lofoty, archipelag wysp przypominających szczyty Tatr zanurzone w turkusowych wodach Morza Karaibskiego.

Konrad Konieczny

festiwal-2006-5-3-bg

fot. Konrad Konieczny


Członek Towarzystwa Polsko-Norweskiego, swoją przygodę z Północą rozpoczął wiele lat temu od literackich „podróży w czasie” do epoki wikingów. Później przyszła kolej na kilkuletnią naukę języka norweskiego, w trakcie której zorganizował swoją pierwszą, rowerową wyprawę do Norwegii. Fotografie z tego wyjazdu prezentowane były na kilku indywidualnych wystawach, m.in. w Warszawie, Katowicach i Łodzi. Fotografie z kolejnej wyprawy za koło podbiegunowe otwierały Dzień Norweski w warszawskim Centrum Olimpijskim. Autor prowadzi dwie strony internetowe www.norwegia.republika.pl oraz www.norwegofil.pl – Portal Miłośników Norwegii. Jest twórcą przewodnika po Norwegii opracowanego dla popularnego wydawnictwa.

Komentowanie jest wyłączone.