5 grudnia 2010, godzina 20.00 - 21.30 | Pokaz slajdów

NORWEGIA – ZEW PÓŁNOCY

Konrad Konieczny
fot. Konrad Konieczny

fot. Konrad Konieczny

fot. Konrad Konieczny

fot. Konrad Konieczny

Norwegia przyciąga podróżników ostatnimi w Europie dziewiczymi terenami. Tutaj mieści się największy na kontynencie lodowiec Jostedalsbreen, bezkresny płaskowyż Hardangervidda oraz słynny Sognefjorden, najdłuższy i najgłębszy fiord na ziemi.

Wyprawa na Północ to nie tylko podróż w przestrzeni, ale także w czasie. W niezwykłym otoczeniu fiordów, ukryte przed mroźnym wiatrem, do dziś przetrwały arcydzieła sztuki wikingów, drewniane kościoły stavkirke, będące dla J.R.R. Tolkiena pierwowzorem sztuki elfów. W górach Jotunheimen, jak podają średniowieczne sagi, mieszkają mityczne olbrzymy. Z dala od ludzi do dziś żyją tu również trolle, skrzaty i gnomy. Przed ich złośliwymi figlami czasem turystów ostrzegają znaki drogowe.

Dla rowerzysty Norwegia jest prawdziwym wyzwaniem. Podczas pokonywania pooranych fiordami gór dzienne różnice wysokości sięgają 1500 metrów. Północna pogoda nie zawsze sprzyja, i czasem w środku lata rower przepychać trzeba przez zaspy śniegu. Autor pokazu, od lat zafascynowany Norwegią, podczas trzech rowerowych przemierzył niemal cały kraj od górzystego Vestlandet, przez podbiegunowy Nordland po Lofoty, archipelag wysp przypominających szczyty Tatr zanurzone w turkusowych wodach Morza Karaibskiego.

fot. Konrad Konieczny

fot. Konrad Konieczny

Konrad Konieczny

Konrad Konieczny; Swoją przygodę z Północą rozpoczął wiele lat temu od literackich „podróży w czasie” do epoki wikingów. Języka norweskiego nauczył się po to aby w oryginale czytać skandynawskie sagi. W 2003 roku wsiadł na rower i choć nigdy wcześniej nie podróżował w ten sposób podczas miesiąca przejechał niemal całe zachodnie wybrzeże Norwegii. Od tej pory nad fiordami spędza każde lato. Fotografie ze swoich wyjazdów prezentował na kilku wystawach w Polsce i Norwegii. Prowadzi dwie strony internetowe www.norwegia.republika.pl oraz www.norwegofil.pl – Portal Miłośników Norwegii. Jest twórcą przewodnika po Norwegii opracowanego dla wydawnictwa Pascal. Od 2008 roku ze swojej pasji uczynił sposób na życie rozpoczynając pracę w Ambasadzie Norwegii.

Komentowanie jest wyłączone.