3 grudnia 2005, 11.00 - 12.30 | Pokaz slajdów

LEGENDA PIKU POBIEDY – KIRGIZJA

Marcin Miotk, Jacek Teler
festiwal-2005-1-1-bg

fot. Marcin Miotk

festiwal-2005-1-2-bg

fot. Marcin Miotk

Pik Pobiedy (7439m npm) uznawany jest za jeden z najtrudniejszych siedmiotysięczników świata. Jest najwyższym szczytem wielkiego łańcucha górskiego – Tien-Shan, ciągnącego się przez około 2500 km na terytoriach Kirgizji, Kazachstanu i Chin.

Oprócz trudności technicznych Pobieda „oferuje” specyficzną pogodę, której odpowiednikiem w języku ludzi morza byłby warunki panujące wokół przylądka Horn. Leży ona, bowiem na styku ogromnych lodowców pasma Tien-Shan (m.in. drugi co do wielkości lodowiec górski – Inylczek Południowy) i jeszcze większych obszarów chińskiej pustyni Takla Makan. Wszystko to składa się na legendę Piku Pobiedy funkcjonującą w środowisku wspinaczy wschodu.

15 sierpnia 2004 r. zespół w składzie Marcin Miotk i Jacek Teler osiągnęli główny wierzchołek Piku Pobiedy. Tego trzeciego polskiego wejścia dokonali w stylu alpejskim (szybki atak na górę bez zakładania poprzednio obozów) drogą prowadzącą przez Pobiedę Zachodnią (6918 m n.p.m.).

Droga na szczyt prowadzi od strony Kirgizji – pięknego górzystego kraju, którego średnia wysokość kraju wynosi 2750 m n.p.m., czyli wyżej niż Rysy! Kirgizja urzeka swoją dziką przyrodą, niesłychaną gościnnością. To również kraj wielu kultur i wyznań.

festiwal-2005-1-3-bg

fot. Marcin Miotk

Marcin Miotk

Alpinista młodego pokolenia, fotograf, maratończyk. Od kilka lat sukcesywnie realizuje swoje marzenia związane z górami wysokimi. Mimo młodego wieku zdobył kilka trudnych szczytów, w tym trzy szczyty ośmiotysięczne w Himalajach. 5 czerwca 2005 roku spełnił swoje wielkie marzenie – jako pierwszy Polak wszedł bez używania dodatkowego tlenu na najwyższy szczyt świata – Mount Everest – wchodził również samotnie oraz bez pomocy Szerpów wysokościowych.

festiwal-2005-1-4-bg

fot. Jacek Teler

Jacek Teler

Ponad 30 wypraw i trekingów w tym m. in. wejścia w alpejskim stylu na góry siedmiotysięczne: Chan Tengri (1998r.), Pik Pobiedy (2004r.); parokrotnie na Pik Lenina w Pamirze (polski rekord szybkości: 14 godz 2005r). Jest autorem pierwszych polskich wejść na szczyty oraz wędrówek i włóczęg po dziewiczych rejonach Syberii i Azji Centralnej. Wielokrotnie uczestniczył w akcjach ratunkowych i poszukiwawczych w górach byłego ZSRR.
Brał udział w Polskiej Zimowej Wyprawie na K2 2002/2003 oraz samotnie na Everest 2005r.

Komentowanie jest wyłączone.