Ganges jest niezwykłą rzeką. Od ilości wody, którą niesie rzeka zależą losy milionów mieszkających nad nią ludzi. Szczególnie ważny jest okres wiosenny gdy topnieją śniegi z górskich lodowców i okres letni gdy nadchodzą opady monsunowe. Ale przede wszystkim Ganges, albo Ganga, uważana jest przez wyznawców hinduizmu za świętą rzekę – boginię. Pielgrzymi z całych Indii przybywają do świętych miejsc położonych nad jej brzegami aby wykąpać się w jej wodach. Wierzą, że taka kąpiel oczyści ich z grzechów. O wschodzie słońca i tuż przed jego zachodem wierni modlą się do rzeki medytując, śpiewając mantry, puszczając na jej wody ofiary w postaci łódeczek z liści, czy dokonując rytualnych ablucji.
Naszą podróż rozpoczniemy od Himalajów Garhwalu gdzie z ośnieżonych gór biorą początek rzeki Bhagirati, Alaknanda i Mandakini, które po połączeniu tworzą rzekę Ganges. Ich źródła to sanktuaria stanowiące cel licznych podróży religijnych. Dotrzemy do nich wędrując szlakami pielgrzymów. Zjeżdżając na niziny zatrzymamy się w Riszikeszu – znanym centrum jogi i Haridwarze – mieście gdzie wartki nurt rzeki spływającej z gór na niziny ma silną moc obmywania grzechów. Następnie dotrzemy do Allahabadu, w którym łączą się trzy rzeki: Ganges, Yamuna i niewidzialna Saraswati, do fascynującego Varanasi, Kalkuty i wyspy Sagar w Zatoce Bengalskiej, do której wpadają wody świętej rzeki.
Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie
Pasja podróżowania stała się dla nas sposobem na życie. Na wędrówkach po himalajskich regionach Indii i Nepalu, po Syberii (Jakucja, Buriacja), rosyjskim Dalekim Wschodzie (Kamczatka, Wyspy Kurylskie), Azji Środkowej, Mongolii, Pakistanie i Iranie spędziliśmy w sumie kilka lat. Najwięcej czasu spędziliśmy na trekkingach w Himalajach indyjskich, które wciąż fascynują nas swoją różnorodnością. Zajmujemy się zawodowo prezentacją slajdów i organizacją wypraw poznawczych i trekkingowych w Himalaje, na Syberię i do Mongolii.