7 grudnia 2014, 13.30 - 15.00 | Pokaz slajdów

CHINY Z DALA OD WIELKIEGO MIASTA

Anna Jaklewicz
fot. Anna Jaklewicz

fot. Anna Jaklewicz

fot. Anna Jaklewicz

fot. Anna Jaklewicz

Pierwsza wizyta w Chinach może zniechęcić do powrotu do Państwa Środka. Męczą gigantyczne miasta, przerażają miliony osób na ulicach i smog unoszący się w powietrzu. Mimo to warto dać Chinom drugą szansę. O tym dlaczego, opowie Anna Jaklewicz, podróżniczka i autorka książki „Niebo w kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta”.
Pokaz Anny Jaklewicz to relacja z samotnej czteromiesięcznej podróży po wioskach zagubionych wśród ryżowych pól na południu Chin. Podczas prezentacji poznamy bogactwo kulturowe i etniczne Państwa Środka – weźmiemy udział w weselu mniejszości narodowej Bai i muzycznym święcie gry na bambusowych fletach we wiosce Dongów, odwiedzimy „królestwo kobiet” nad jeziorem Lugu zamieszkałe przez matriarchalnych Mosuo, spędzimy noc w okrągłych domach – fortecach ludności Hakka, przyjrzymy się fascynującym strojom kobiet z mniejszości Miao i dowiemy jak wytwarza się barwnik indygo.

Anna Jaklewicz

fot. Anna Jaklewicz

fot. Anna Jaklewicz

Z zamiłowania podróżniczka i antropolog, z wykształcenia archeolog. W podróży niemal od piętnastu lat. Najpierw, podczas misji archeologicznych w Sudanie, poszukiwała śladów zaginionych cywilizacji. Potem odkrywała przed turystami tajemnice starożytnego Egiptu. Po Afryce przyszedł czas na Azję. W Chinach, gdzie przez niemal dwa lata pracowała jako przewodnik, wędrowała po Wielkim Murze, w rezerwacie Wolong opiekowała się pandami i przemierzała konno pogranicze Tybetu. Miłość do Azji zaowocowała kolejnymi wyprawami do Wietnamu, Laosu, Kambodży, Indii i Indonezji, w której realizowała projekt „Piąta płeć” nagrodzony przez National Geographic podczas ubiegłorocznej edycji Travelerów. Jej debiutancka książka „Niebo w Kolorze indygo. Chiny z dala od wielkiego miasta” była nominowana do nagrody Czwarty Żywioł w kategorii „Najlepsza podróżnicza książka 2013” XI edycji Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły w Krakowie. Oficjalny profil: www.facebook.com/jaklewiczanna

Komentowanie jest wyłączone.