7 grudnia 2014, 16.00 - 17.30 | Pokaz slajdów

BIESZCZADY – ZAPISKI Z BUKOWEGO PAMIETNIKA

Grzegorz Leśniewski
fot. Grzegorz Leśniewski

fot. Grzegorz Leśniewski

fot. Grzegorz Leśniewski

fot. Grzegorz Leśniewski

Fotograficzna opowieść o jednym z najdzikszych miejsc w sercu Europy. Autor spędził ostatnich 8 lat w Bieszczadach fotografując różne aspekty bieszczadzkiej przyrody – dzikich mieszkańców karpackiej puszczy, malownicze pejzaże połonin, zaginione światy krainy dolin.
Próbuje uchwycić piękno polskiej przyrody; jej bogatą i zróżnicowaną florę, malownicze krajobrazy gór, lasów i bagien, a w szczególności dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku.
www.facebook.com/DzienDobryBieszczady

Grzegorz Leśniewski

fot. Grzegorz Leśniewski

Grzegorz Leśniewski
fot. Grzegorz Leśniewski

Przyrodnik z wykształcenia – ukończył studia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi UMCS. Fotograf z zamiłowania i zawodu – od kilkunastu lat, za pomocą aparatu fotograficznego, próbuje uchwycić piękno polskiej przyrody. Jej bogatą i zróżnicowaną florę, malownicze krajobrazy Roztocza, Polesia i Doliny Biebrzy, a w szczególności dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Od zawsze zafascynowany przyrodą Bieszczadów i to właśnie jej poświęca najwięcej uwagi i czasu.
Współpracuje z wieloma organizacjami i instytucjami zajmującymi się ochroną przyrody, między innymi z Ogólnopolskim Towarzystwie Ochrony Ptaków, Światowym Funduszem na Rzecz Przyrody czy Bieszczadzkim Parkiem Narodowym. W 2005 roku został odznaczony tytułem Fotografa Roku, przyznawanym przez Związek Polskich Fotografów Przyrody. Grzegorz Leśniewski jest twórcą pokazów multimedialnych związanych tematycznie z przyrodą Polski, m.in. autorskiego cyklu diaporam „Przez Puszcze i Bagna”, opowieści o przyrodzie Bieszczadzkiego Parku Narodowego – „Zapiski z bukowego pamiętnika”, jak również diaporamy o przyrodzie doliny Wisły „Wisła dzika rzeka”.
Swoje prace publikował w wielu czasopismach, przewodnikach, albumach krajoznawczych i kalendarzach oraz w książkach i wydawnictwach popularno-naukowych. Grzesiek jest jurorem wielu konkursów fotograficznych, w tym Wielkiego Konkursu National Geographic Polska.
„Najwięcej radości sprawiają mi chwile, kiedy inni ludzie patrzą na moje prace z perspektywy własnych emocji i doświadczeń. Jest wtedy szansa, że zaczną dostrzegać piękno przyrody wokół siebie, a w konsekwencji zachowają je dla przyszłych pokoleń”.
Od kilku lat realizuje projekt fotografowania na wolności największych polskich drapieżników: wilka, niedźwiedzia i rysia. „To najcięższe wyzwanie, jakiego się do tej pory podjąłem i jednocześnie najbardziej ekscytujące. Na brak adrenaliny nie będę mógł narzekać przez następnych kilka lat!” Za swój największy dotychczasowy sukces uważa sfotografowanie dzikiego wilka w Bieszczadach, na którego czekał wraz z przyjacielem w skonstruowanym przez siebie ukryciu nieustannie przez 14 zimowych dni i nocy bez wychodzenia na zewnątrz. Na początku roku 2008, Grzesiek, jako jedyny Polak, zaproszony został do udziału w programie Wild Wonders of Europe (Dzikie Cuda Europy). Grzegorzowi przypadły w udziale dwie wyprawy – w Alpy Tyrolskie i Stepy Krymskie.
Strona internetowa Grzegorza Leśniewskiego: www.grzegorzlesniewski.pl

Komentowanie jest wyłączone.