7 grudnia 2002, 16.00 - 17.30 | Pokaz slajdów

AUSTRALIA – ZNANE I NIEZNANE

Tomasz "Cienki" Cienkus
festiwal-2002-3-1-bg

fot. Tomasz „Cienki” Cienkus

festiwal-2002-3-2-bg

fot. Tomasz „Cienki” Cienkus

Tomasz „Cienki” Cienkus – zaprezentuje slajdy z wielomiesięcznej wyprawy „na drugi koniec świata” – do Australii.
Pokaz rozpocznie się prezentacją slajdów z Zachodniej Australii. Powoli zmieniające się obrazki „przeniosą” widzów na puste plaże, do porośniętych starodrzewem lasów i na bezkresne pustynie. To właśnie przejazd rzadko uczęszczanymi pustynnymi szlakami z Koolgardie „prosto” do „czerwonego środka” kontynentu – Uluru był jednym z mocniejszych akcentów wyprawy.
Pozornie monotonne, pustynne pejzaże zmieni widok niezwykłych czerwonych kamieni. To góry Olgas , a za chwilę Uluru. Kamienie o tysiącu twarzy – inna o wschodzie, inna o zachodzie, inna w nocy.
Następny etap naszej wędrówki to wizyta w mieście poszukiwaczy opali – Coober Pedy (Grób Białego Człowieka). Dalej już idzie łatwo – podróż utartym szlakiem : Adelajda, niesamowite krajobrazy urywających się do morza klifów wzdłuż Wielkiej Drogi Oceanicznej, Melbourne, Sydney i tropikalne lasy stanu Queensland.
Trasa podróży wiodła dalej na zachód, przez opustoszałe miasta, bezludne drogi do krainy krokodyli. Gady na obrazkach wyglądają tak niewinnie – aż chciałoby się je dotknąć . Po chwili powrócimy do Zachodniej Australii. Oglądając brązowe, zwietrzałe skały, oczami wyobraźni możemy przenieść się do czasów gdy jako jedne z pierwszych lądów na ziemi wynurzyły się z morskich otchłani.
Jeszcze jakaś „niewinna” kałuża na szlaku, której pokonanie zajęło Cienkiemu pół dnia, jeszcze widok kilku wydm i koło zamyka się – w Perth. 20 tyś. km włóczęga po drogach i bezdrożach dobiega końca. Czas opuszczać Australię… z mocnym postanowieniem, że jeszcze kiedyś tam powrócimy.
Z ostatniej chwili…
Tomasz „Cienki” Cienkus musiał nagle wyjechać – wróci już po Festiwalu. Mimo tej nieprzewidzianej konieczności zapraszamy na pokaz, bowiem autor nagrał dla Państwa na taśmie magnetofonowej swą opowieść, która będzie towarzyszyła oglądanym na ekranie slajdom.

Tomasz „Cienki” Cienkus

festiwal-2002-3-3-bg

fot. Tomasz „Cienki” Cienkus

Tomasz „Cienki” Cienkus, urodzony ze Słońcem w znaku Barana optymista. Na wizytówce pod nazwiskiem napisano: podróżnik, dziennikarz, fotograf. Dziś Cienki, pozostając nadal w dużej mierze niezależnym globtroterem, dzieli się swoimi doświadczeniami na szerszym forum m.in. publikując w różnych periodykach i innych wydawnictwach zdjęcia i wspomnienia z odbytych podróży, nie zaniedbując jednak kolejnych wyjazdów, także jako pilot-przewodnik. Oprócz fotografii podróżniczej i reportażowej w kręgu jego profesjonalnych zainteresowań fotograficznych leży wykonywana na zamówienie, głównie we własnym ministudiu, fotografia reklamowa, katalogowa, „sesyjna” oraz artystyczna.

Komentowanie jest wyłączone.