Podróżując bezdrożami Mongolii zobaczymy zielone pagórki stepów, piaszczyste wydmy i czerwone piaskowcowe klify na pustyni Gobi, leżące wśród tajgi krystalicznie czyste jezioro Chubsugul oddzielone od Rosji ośnieżonym pasmem górskim Sajanów.
Te rozległe krajobrazy są malowniczym tłem do spotkań z ludźmi. Odwiedzając gościnne jurty poznamy kulturę i tradycje koczowników, z których wiele zachowało się jeszcze z czasów Czyngis-Chana. Pamiętajmy aby nie nastąpić na próg jurty, poruszać się po niej zgodnie z ruchem wskazówek zegara, w odpowiedni sposób przyjąć od gospodarzy czarkę z kumysem.
Niezwykłych wrażeń dostarczy nam olimpiada nomadów czyli święto Nadam podczas którego będziemy podziwiać zapaśników, łuczników oraz kilkuletnich jeźdźców biorących udział w wyczerpujących wyścigach konnych.
Z niewielu ocalałych w tym kraju zabytków zobaczymy najważniejsze: architekturę starych klasztorów dawnej Urgi (Ułan Bator), kompleks Erdene-dzu na miejscu dawnej stolicy Karakorum i piękny klasztor Amarbajasgalant.
Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie
Pasja podróżowania stała się dla nas sposobem na życie. Na wędrówkach po himalajskich regionach Indii i Nepalu, po Syberii (Jakucja, Buriacja), rosyjskim Dalekim Wschodzie (Kamczatka, Wyspy Kurylskie), Azji Środkowej, Mongolii, Pakistanie i Iranie spędziliśmy w sumie kilka lat. Najwięcej czasu spędziliśmy na trekkingach w Himalajach indyjskich, które wciąż fascynują nas swoją różnorodnością. Zajmujemy się zawodowo prezentacją slajdów i organizacją wypraw poznawczych i trekkingowych w Himalaje, na Syberię i do Mongolii.