Gwatemala ma prawie 17 milionów mieszkańców i tysiące koronowanych głów. Wybory reinas indígenas, majańskich królowych, odbywają się w całym kraju. W jednym z regionów jest ich około 200, a przyznawanych tytułów nikt nie jest w stanie zliczyć. Jednak wydarzenia te nie są konkursami piękności, choć na nich początkowo były wzorowane. Królowa ma być ambasadorką swojej społeczności – dzielnicy, wsi czy miasta. Reprezentuje majańską kulturę, dlatego w konkurencji liczy się znajomość rdzennego języka i zwyczajów oraz umiejętności krasomówcze.
Julia Zabrodzka i Bartek Kaftan od lat dokumentują i opisują świat współczesnych Majów. W tym roku drugi raz ruszą tropem reinas indígenas, by obserwować wybory, odwiedzać kandydatki w ich domach i uczestniczyć w życiu niewielkich, majańskich wspólnot. Podczas prelekcji opowiedzą o podróży po peryferiach tego środkowoamerykańskiego kraju. I o życiu królowych: lokalnych liderek, a czasem też celebrytek, które swoje 5 minut sławy starają się poświęcić tematom takim jak walka z rasizmem, równouprawnienie czy ekologia.
Julia Zabrodzka. Z wykształcenia socjolożka. Z zawodu fotografka, która czasem pisze o miejscach i ludziach. Na stałe związana z miesięcznikiem „Podróże”. Jej zdjęcia i teksty ukazały się także w takich tytułach jak: „Wysokie Obcasy”, „Pismo”, „Polityka”, „Znak” czy „Esquire”. Finalistka konkursów fotograficznych: im. Krzysztofa Millera „Odwaga patrzenia”, „Leica Street Photo”, „Talent Roku” galerii Pix.house, „Grand Press Photo” i Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej. Regularnie wraca do Ameryki Środkowej, gdzie w sumie spędziła ponad rok. Instagram: juliazabrodzka
Bartek Kaftan. Dziennikarz i redaktor prowadzący miesięcznika „Podróże”. Pisał również dla „Wysokich Obcasów”, „Kukbuka”, „Esquire” i „Voyage”. Lubi wracać w te same miejsce: najchętniej na daleki zachód – ziemie Majów w Meksyku i Gwatemali – albo bardzo bliski wschód i południe – na Podlasie, Morawy i Spisz.