Przedsięwzięcie „Afryka Nowaka” realizowane jest w celu popularyzacji postaci polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych ubiegłego wieku jako pierwszy na świecie przejechał rowerem Afrykę z północy na południe i z powrotem. Kilkudziesięciu rowerzystów zamierza jak najwierniej powtórzyć trasę, jaką przebył Nowak, pokonując ją w formie „sztafety”, w zmieniających się co miesiąc składach osobowych. Prelegenci opowiedzą jak spędza się Święta Bożego Narodzenia na pustyni, o spotkaniu mężczyzny, który pamiętał Nowaka, jak też o tym, jak razem z Egipcjanami fetowali zwycięstwo nad Ghaną w finale Pucharu Narodów Afryki. Południe Sudanu przebyli na barce, płynąc w górę Nilu przez bagna Sudd. Następne tygodnie to podróż wśród pól minowych, much Tse-Tse oraz podejrzewanych o praktyki kanibalistyczne ludów Acholi. Podróżnicy opowiedzą o wspinaczce w Górach Ruwenzori, o spotkaniu z gorylami górskimi, o piekielnie ciężkiej jeździe przez ogarnięte wojną domową Kongo. Kolejne kraje na trasie nie były już tak niebezpieczne. Przemierzając Zambię na rowerze trzech dżentelmenów po 60-tce w towarzystwie jednej damy dotarło do wielu miejsc, przez które siedemdziesiąt osiem lat temu przejeżdżał Nowak. W Zimbabwe jedli sadzę kupioną za pule. Jadąc nocą przez busz odstraszali lwy rowerową trąbką, a zamiast dróg często wybierali dzikie ścieżki i kolejowe nasypy. W RPA spotkali się z niewiarygodną gościnnością Burów, którzy traktowali ich niemal jak członków rodziny, by na koniec podróży pożegnać Afrykę w towarzystwie rodaków ze Zjednoczenia Polskiego w Johannesburgu.
Janusz Adamski
Himalaista i podróżnik. Jest ex equo trzecim Polakiem, który zdobył “Koronę Ziemi”, czyli najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Uczestnik wyprawy “Falvit Everest 2006″. Jako jeden z nielicznych, dwa razy ukończył “Selekcję Żołnierza Polskiego”, grę wzorowaną na testach rekrutacyjnych do SAS i Grom, a także szereg długodystansowych marszów na orientację. W 2008 roku, stanął na mecie najtrudniejszego na świecie rajdu 4×4 – Ładoga Trophy, a rok wcześniej wraz z przyjaciółmi, jako pierwszy objechał off-road jezioro Bajkał. Od 2009 roku realizuje projekt „africoasia.com„. W wolnych chwilach śpi w lesie, lata na parolotni, nurkuje…
Zbigniew Gałęza
24 lata, ostatnia prosta przed tytułem naukowym z geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wyznawca zasady: “wiedzę książkową najlepiej sprawdzać na miejscu”. Był zachód, był wschód, była północ, a teraz czas na południe. Chory na rower, wspin, miasta i budynki. Kręci flowerstickiem.
Anna Grebieniow
Z wykształcenia przyrodniczka, na co dzień pracuje w organizacji pozarządowej zajmującej się ochroną przyrody. Podróżuje w duchu Nomadów, ze spokojem, bez presji. Zafascynowana tym, co pierwotne i dzikie. Umiłowała stepy Azji i pięciokrotnie odwiedziła Mongolię, w tym konno, na wielbłądzie, autostopem i żaglowozem. Organizatorka wyprawy „Żaglowozem przez Pustynię GOBI 2008”, podczas której uczestnicy pokonali 1500 km pustyni pojazdami żaglowymi garażowej konstrukcji. Jednym z jej hobby jest fotografia, zwłaszcza trójwymiarowa. Uczestniczka II etapu sztafety Afryka Nowaka – „Przerzutka z Sahary”.
Agnieszka Grudowska
Latynoamerykanistka z pasji, po rocznym stypendium kulturoznawstwa w Indonezji zdecydowała się zostać zawodowym sprzedawcą marzeń. Podobnie jak inni „Nowakolodzy” – nieuleczalnie uzależniona od podróży. Rowerowe wyprawy po Indonezji, Malawi, Tanzanii i Zimbabwe to nie były zwykłe podróże…Tylko rower daje tę niepowtarzalną kameralną bliskość i intensywność wrażeń….
Piotr Romejko
Geograf, rikszarz, żeglarz i rowerzysta (wcześniej m.in. przejechał na rowerze dystans z Przemyśla do Kairu). Najmłodszy, a kto wie, czy nie najrozsądniejszy. Siła spokoju, opanowanie i wyczucie (np. do tego, gdzie założyć obóz). Kocha słodycze. Podobno na każdym zdjęciu z Afryki coś je – zwykle coś słodkiego. Inną cechą charakterystyczną była gitara, którą wiózł na rowerze przez cały Egipt. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że grał tylko jedną piosenkę, i to nawet nie w całości 😉
Oprócz roweru nie gardzi podróżami morskimi (sternik morski i radiooperator SRC), samochodowymi (aktualnie w przygotowaniu wyprawa Łazikiem 452 na Syberię) oraz pieszymi (liczne wyprawy górskie, w tym zimą wyprawy skitourowe w Alpy i Świdowiec). W podróży kieruje się dewizą „Droga jest celem”.
Światosław Rojewski
Praca w firmie rodzinnej pozwala mi na elastyczne zarządzanie czasem. Aktywność zawodową przeplatam podróżami. Przejechałem autostopem Europę aby dostać się do Maroka i Sahary Zachodniej . Z zachodu na wschód przemierzyłem żaglowozem pustynię GOBI – wyprawa GOBI 2008 . Przemieszczałem się przygodnymi środkami komunikacji przez Rosję, Mongolię, Chiny, Wietnam, Pakistan. Odwiedziłem Afrykę równikową: Kenię, Ugandę, Kongo. Zobaczyłem świat goryli górskich, przepłynąłem setki kilometrów rzeką Kongo.
Piotr Strzeżysz
Z wykształcenia archeolog, bibliotekarz i anglista, na co dzień pracuje jako nauczyciel języka angielskiego w warszawskim liceum „Bednarska”. Od lat realizuje marzenia zwiedzenia świata na rowerze, łącząc pasję podróżowania z fotografią. Za swoje zimowe wyprawy rowerowe został dwukrotnie wyróżniony na prestiżowych „Kolosach”. Uczestnik sudańskiego etapu sztafety Afryka Nowaka i lider dziewiątego etapu, biegnącego przez Zimbabwe i RPA.
Piotr Sudoł
Pomysłodawca sztafety i lider pierwszego etapu. Zapalony rowerzysta, zafascynowany romantyczną poetyką postaci Kazimierza Nowaka, studia dziennikarskie UAM, instruktor fitness cyclingu, nawigator i mechanik ekspedycji rowerowej na Madagaskar wyróżnionej na Kolosach w kategorii Podróż Roku 2008, liczne starty w maratonach MTB i ekstremalnych wyścigach na orientacje „adventure race”, właściciel firmy handlowej.
Dominik Szmajda
Lider drugiego etapu sztafety. Entuzjasta podróżowania z plecakiem, fotograf, fascynat postaci Kazimierza Nowaka. Laureat wyróżnienia na Kolosach 2009 za samotną, 4-miesięczną, podróż na rowerze po Afryce Zachodniej. Na co dzień wspólnie z rodzicami prowadzi Wydawnictwo Sorus, które wydało książkę Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd Kazimierza Nowaka.
Piotr Tomza
Lider etapu egipskiego. Na trasie został m.in. potrącony przez radiowóz zderzył się (brzuchem) z nieświeżą baraniną na pietruszce i wcielił się w postać Stańczyka, gdy w Kairze pojawiły się problemy z montażem tabliczki upamiętniającej Kazimierza Nowaka. Regularnie podróżuje po Polsce, zwiedził też znaczną część Europy i Bliskiego Wschodu oraz brał udział w trzech wyprawach do Afryki. Współzałożyciel Magazynu Podróżników „Globtroter”. Na co dzień dziennikarz, autor i redaktor tekstów. Pisze, prowadzi własną firmę i jeździ na rowerze.