27 listopada 2010, 11.00 - 12.30 | Pokaz slajdów

AFRYKA NOWAKA – ROWEREM PRZEZ PUSTYNIĘ, DŻUNGLĘ I BUSZ

Janusz Adamski, Zbigniew Gałęza, Anna Grebieniow, Agnieszka Grudowska, Światosław Rojewski, Piotr Romejko, Piotr Strzeżysz, Piotr Sudoł, Dominik Szmajda, Piotr Tomza
fot. Piotr Strzeżysz

fot. Piotr Strzeżysz

fot. Dominik Szmajda

fot. Dominik Szmajda

Przedsięwzięcie „Afryka Nowaka” realizowane jest w celu popularyzacji postaci polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka, który w latach trzydziestych ubiegłego wieku jako pierwszy na świecie przejechał rowerem Afrykę z północy na południe i z powrotem. Kilkudziesięciu rowerzystów zamierza jak najwierniej powtórzyć trasę, jaką przebył Nowak, pokonując ją w formie „sztafety”, w zmieniających się co miesiąc składach osobowych. Prelegenci opowiedzą jak spędza się Święta Bożego Narodzenia na pustyni, o spotkaniu mężczyzny, który pamiętał Nowaka, jak też o tym, jak razem z Egipcjanami fetowali zwycięstwo nad Ghaną w finale Pucharu Narodów Afryki. Południe Sudanu przebyli na barce, płynąc w górę Nilu przez bagna Sudd. Następne tygodnie to podróż wśród pól minowych, much Tse-Tse oraz podejrzewanych o praktyki kanibalistyczne ludów Acholi. Podróżnicy opowiedzą o wspinaczce w Górach Ruwenzori, o spotkaniu z gorylami górskimi, o piekielnie ciężkiej jeździe przez ogarnięte wojną domową Kongo. Kolejne kraje na trasie nie były już tak niebezpieczne. Przemierzając Zambię na rowerze trzech dżentelmenów po 60-tce w towarzystwie jednej damy dotarło do wielu miejsc, przez które siedemdziesiąt osiem lat temu przejeżdżał Nowak. W Zimbabwe jedli sadzę kupioną za pule. Jadąc nocą przez busz odstraszali lwy rowerową trąbką, a zamiast dróg często wybierali dzikie ścieżki i kolejowe nasypy. W RPA spotkali się z niewiarygodną gościnnością Burów, którzy traktowali ich niemal jak członków rodziny, by na koniec podróży pożegnać Afrykę w towarzystwie rodaków ze Zjednoczenia Polskiego w Johannesburgu.

www.afrykanowaka.pl

Janusz Adamski

fot. z archiwum autora. Janusz Adamski

fot. z archiwum autora.
Janusz Adamski

Himalaista i podróżnik. Jest ex equo trzecim Polakiem, który zdobył “Koronę Ziemi”, czyli najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Uczestnik wyprawy “Falvit Everest 2006″. Jako jeden z nielicznych, dwa razy ukończył “Selekcję Żołnierza Polskiego”, grę wzorowaną na testach rekrutacyjnych do SAS i Grom, a także szereg długodystansowych marszów na orientację. W 2008 roku, stanął na mecie najtrudniejszego na świecie rajdu 4×4 – Ładoga Trophy, a rok wcześniej wraz z przyjaciółmi, jako pierwszy objechał off-road jezioro Bajkał. Od 2009 roku realizuje projekt „africoasia.com„. W wolnych chwilach śpi w lesie, lata na parolotni, nurkuje…

Zbigniew Gałęza

fot. z archiwum autora. Zbigniew Gałęza

fot. z archiwum autora.
Zbigniew Gałęza

24 lata, ostatnia prosta przed tytułem naukowym z geografii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wyznawca zasady: “wiedzę książkową najlepiej sprawdzać na miejscu”. Był zachód, był wschód, była północ, a teraz czas na południe. Chory na rower, wspin, miasta i budynki. Kręci flowerstickiem.

Anna Grebieniow

fot. z archiwum autora. Anna Grebieniow

fot. z archiwum autora.
Anna Grebieniow

Z wykształcenia przyrodniczka, na co dzień pracuje w organizacji pozarządowej zajmującej się ochroną przyrody. Podróżuje w duchu Nomadów, ze spokojem, bez presji. Zafascynowana tym, co pierwotne i dzikie. Umiłowała stepy Azji i pięciokrotnie odwiedziła Mongolię, w tym konno, na wielbłądzie, autostopem i żaglowozem. Organizatorka wyprawy „Żaglowozem przez Pustynię GOBI 2008”, podczas której uczestnicy pokonali 1500 km pustyni pojazdami żaglowymi garażowej konstrukcji. Jednym z jej hobby jest fotografia, zwłaszcza trójwymiarowa. Uczestniczka II etapu sztafety Afryka Nowaka – „Przerzutka z Sahary”.

Agnieszka Grudowska

fot. z archiwum autora. Agnieszka Grudowska

fot. z archiwum autora.
Agnieszka Grudowska

Latynoamerykanistka z pasji, po rocznym stypendium kulturoznawstwa w Indonezji zdecydowała się zostać zawodowym sprzedawcą marzeń. Podobnie jak inni „Nowakolodzy” – nieuleczalnie uzależniona od podróży. Rowerowe wyprawy po Indonezji, Malawi, Tanzanii i Zimbabwe to nie były zwykłe podróże…Tylko rower daje tę niepowtarzalną kameralną bliskość i intensywność wrażeń….

Piotr Romejko

fot. z archiwum autora. Piotr Romejko

fot. z archiwum autora.
Piotr Romejko

Geograf, rikszarz, żeglarz i rowerzysta (wcześniej m.in. przejechał na rowerze dystans z Przemyśla do Kairu). Najmłodszy, a kto wie, czy nie najrozsądniejszy. Siła spokoju, opanowanie i wyczucie (np. do tego, gdzie założyć obóz). Kocha słodycze. Podobno na każdym zdjęciu z Afryki coś je – zwykle coś słodkiego. Inną cechą charakterystyczną była gitara, którą wiózł na rowerze przez cały Egipt. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że grał tylko jedną piosenkę, i to nawet nie w całości 😉
Oprócz roweru nie gardzi podróżami morskimi (sternik morski i radiooperator SRC), samochodowymi (aktualnie w przygotowaniu wyprawa Łazikiem 452 na Syberię) oraz pieszymi (liczne wyprawy górskie, w tym zimą wyprawy skitourowe w Alpy i Świdowiec). W podróży kieruje się dewizą „Droga jest celem”.

Światosław Rojewski

fot. z archiwum autora. Światosław Rojewski

fot. z archiwum autora.
Światosław Rojewski

Praca w firmie rodzinnej pozwala mi na elastyczne zarządzanie czasem. Aktywność zawodową przeplatam podróżami. Przejechałem autostopem Europę aby dostać się do Maroka i Sahary Zachodniej . Z zachodu na wschód przemierzyłem żaglowozem pustynię GOBI – wyprawa GOBI 2008 . Przemieszczałem się przygodnymi środkami komunikacji przez Rosję, Mongolię, Chiny, Wietnam, Pakistan. Odwiedziłem Afrykę równikową: Kenię, Ugandę, Kongo. Zobaczyłem świat goryli górskich, przepłynąłem setki kilometrów rzeką Kongo.

Piotr Strzeżysz

fot. z archiwum autora. Piotr Strzeżysz

fot. z archiwum autora.
Piotr Strzeżysz

Z wykształcenia archeolog, bibliotekarz i anglista, na co dzień pracuje jako nauczyciel języka angielskiego w warszawskim liceum „Bednarska”. Od lat realizuje marzenia zwiedzenia świata na rowerze, łącząc pasję podróżowania z fotografią. Za swoje zimowe wyprawy rowerowe został dwukrotnie wyróżniony na prestiżowych „Kolosach”. Uczestnik sudańskiego etapu sztafety Afryka Nowaka i lider dziewiątego etapu, biegnącego przez Zimbabwe i RPA.

Piotr Sudoł

fot. z archiwum autora. Piotr Sudoł

fot. z archiwum autora.
Piotr Sudoł

Pomysłodawca sztafety i lider pierwszego etapu. Zapalony rowerzysta, zafascynowany romantyczną poetyką postaci Kazimierza Nowaka, studia dziennikarskie UAM, instruktor fitness cyclingu, nawigator i mechanik ekspedycji rowerowej na Madagaskar wyróżnionej na Kolosach w kategorii Podróż Roku 2008, liczne starty w maratonach MTB i ekstremalnych wyścigach na orientacje „adventure race”, właściciel firmy handlowej.

Dominik Szmajda

fot. z archiwum autora. Dominik Szmajda

fot. z archiwum autora.
Dominik Szmajda

Lider drugiego etapu sztafety. Entuzjasta podróżowania z plecakiem, fotograf, fascynat postaci Kazimierza Nowaka. Laureat wyróżnienia na Kolosach 2009 za samotną, 4-miesięczną, podróż na rowerze po Afryce Zachodniej. Na co dzień wspólnie z rodzicami prowadzi Wydawnictwo Sorus, które wydało książkę Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd Kazimierza Nowaka.

Piotr Tomza

fot. z archiwum autora. Piotr Tomza

fot. z archiwum autora.
Piotr Tomza

Lider etapu egipskiego. Na trasie został m.in. potrącony przez radiowóz zderzył się (brzuchem) z nieświeżą baraniną na pietruszce i wcielił się w postać Stańczyka, gdy w Kairze pojawiły się problemy z montażem tabliczki upamiętniającej Kazimierza Nowaka. Regularnie podróżuje po Polsce, zwiedził też znaczną część Europy i Bliskiego Wschodu oraz brał udział w trzech wyprawach do Afryki. Współzałożyciel Magazynu Podróżników „Globtroter”. Na co dzień dziennikarz, autor i redaktor tekstów. Pisze, prowadzi własną firmę i jeździ na rowerze.

Komentowanie jest wyłączone.