27 listopada 2010, godz. 13.30 - 15.00 | Pokaz slajdów

SYBERIA – ODYSEJA ZIMNA

Romuald Koperski
festiwal-2010-2-1-bg

fot. Romuald Koperski

fot. Romuald Koperski

fot. Romuald Koperski

Opowieść o ekstremalnej zimowej ekspedycji samochodowej z Przylądka Roca w Portugalii przez Syberię, na dalekie krańce Czukotki. W przeciągu 80 dni członkowie wyprawy pokonali prawie czterdzieści tysięcy kilometrów oraz dwanaście stref czasowych.
Uczestnicy: Romuald Koperski, Marian Pilorz i Viktor Makarovskij

Sami, jednym pojazdem przejechali tysiące kilometrów syberyjskiego bezdroża w warunkach wyjątkowo mroźnej i śnieżnej zimy stulecia. Celowo wybrali ten termin, aby w jak najbardziej ekstremalnych warunkach walczyć o pierwszeństwo, aby wejście „na szczyt” odbyło się najtrudniejszą tzw. „północną drogą”. W ekstremalnie niskich temperaturach, przez liczącą tysiące kilometrów tajgę, doliny i przełęcze górskie, po lodzie zamarzniętych rzek i jezior torowali sobie drogę wśród głębokiego śniegu. Nie towarzyszyły im inne pojazdy, o tej porze roku w drogę niechętnie wyruszają nawet Rosjanie – to pora mrozów, wichrów i śnieżyc. Wytyczali trasy zwane „zimnikami” dla innych ciężkich pojazdów. W codziennej walce z syberyjską zimą solidarnie wyciągali inne pojazdy z głębokich śnieżnych pułapek, bywało także, że i ich wyciągano. Dokonali tego, czego dotychczas nikt przed nimi nie dokonał! Już w niespełna dwa miesiące od startu w Portugalii, przecięli 180° wschodniej długości geograficznej na trawersie legendarnego przylądka Schmidta, miejsca, do którego docierały i tam kończyły poprzedzające ich inne nieliczne ekspedycje. Tegoż samego dnia dotarli do miasteczka Egvekinot nad zatoką Krzyża, gdzie po zaopatrzeniu się w paliwo oraz niezbędne produkty niezwłocznie wyruszyli dalej. Już od tej chwili byli zwycięzcami! Na legendarnym 121 kilometrze (od Egvekinot przyp. R.K.) opuścili zasypany śnieżny trakt kierując się prosto na wschód. Samą Czukotkę przejechali wzdłuż i wszerz, dotarli do Morza Beringa, stali kołami na lodzie Oceanu Lodowatego, a także Oceanu Spokojnego! Swym przejazdem z przylądka Roca w Portugalii, na krańce Czukotki, pierwsi w historii motoryzacji spięli zachodnie krańce Eurazji ze wschodnimi.

Romuald Koperski

festiwal-2010-2-3-bg

fot. z archiwum autora

Podróżnik, przewodnik po Syberii, pionier wypraw samochodowych po rozległych terenach Syberii, pilot samolotowy I klasy, pisarz, dziennikarz reportażysta, fotograf, myśliwy, nurek oraz zawodowy muzyk pianista.
Autor książek: („Pojedynek z Syberią”, „Przez Syberię na gapę”, „1001 Obrazów Syberii”, Syberia odyseja zimna), wystaw fotograficznych i wielu publikacji poświeconej Syberii, którą wielokrotnie przemierzył na całej długości oraz szerokości geograficznej.
Pomysłodawca oraz organizator trzech edycji rajdu samochodowego „Transsyberia ”, w tym trwającego 39 dni najdłuższego i najtrudniejszego rajdu samochodowego na świecie „Transsyberia – Gigant 2004” Atlantyk – Pacyfik – Atlantyk, liczącego 30.000 km.
Dziesiątki eksploracyjnych wypraw: m.in. Jakucja, Chakasja, Ałtaj, Buriacja, Czukotka, Kołyma, Czerskiego, Mamskie, Sajany, Chamar-Daban, Suntar-Chajata,, polarne rejony Syberii.
Jako muzyk w styczniu 2010 r., wykonał najdłuższy koncert fortepianowy na świecie, trwający 103 godziny i 7 sekund. W marcu 2010 r. Kapituła Księgi Rekordów Guinnessa w Londynie, przyznała mu Certyfikat nowego rekordu świata.

romualdkoperski.pl

Komentowanie jest wyłączone.